Skrzypce
Marcin Baranowski
wybitny kameralista, pedagog Ukończył z wyróżnieniem studia w Akademii Muzycznej w Poznaniu w klasie prof. Jadwigi Kaliszewskiej. Przez 10 lat grał w Collegium Musicocorum Posnaniensium, 24 lata współtworzył Orkiestrę Kameralną „Amadeus” pod dyr. Agnieszki Duczmal. Ma na swym koncie liczne nagrania i koncerty w Europie, USA, Kanadzie, Meksyku, Brazylii, Japonii, Kuwejcie i na Tajwanie. Jest profesorem AM w Poznaniu i Bydgoszczy, OSM w Poznaniu („Szkoła Talentów”) oraz wielu kursów mistrzowskich w kraju i zagranicą. Wykształcił wielu laureatów konkursów skrzypcowych. Za wybitne osiągnięcia został uhonorowany trzykrotnie Nagrodą Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Krzyżem Zasługi, Medalem Komisji Edukacji Narodowej, Medalem Gloria Artis, Odznaczeniem Zasłużony Działacz Kultury. Wybrany do Rady Uczelni Akademii Muzycznej w Poznaniu na kadencję 2021 – 2024.

Helen Brunner
pedagog. Ukończyła Royal Collegeof Music w Londynie i Juilliard School w Nowym Yorku u Oscara Shumsky’ego. Po zapoznaniu się z metodą Suzuki założyła London Suzuki Group kształcącą skrzypków, wiolonczelistów, altowiolistów i pianistów. Ukończyła Talent Education Institute w Japonii, prowadzony przez Suzuki. Jej kariera pedagogiczna rozwija się na skalę międzynarodową. Uczy dzieci, młodzież i nauczycieli, prowadzi warsztaty na całym świecie. Uhonorowana medalem Za-służona dla Kultury Polskiej.

Izabela Ceglińska
Solistka, kameralistka, pedagog. Profesor sztuk muzycznych. Studia ukończyła z wyróżnieniem w klasie prof. I. Wojciechowskiej w Akademii Muzycznej w Łodzi. Swe umiejętności doskonaliła na mistrzowskich kursach w Łańcucie, Bayreuth i Baden-Baden. Stypendystka Ministerstwa Kultury i Sztuki, i Ruggiero Ricci. Laureatka konkursów. Koncertuje w kraju i za granicą. W latach 1996-2001 Prodziekan, potem do 2008 Dziekan Wydziału Instrumentalnego, a od 2009 do 2011 Kierownik Katedry Instrumentów Smyczkowych Akademii Muzycznej w Łodzi. Juror konkursów ogólnopolskich i międzynarodowych. Wyróżniona wieloma nagrodami. Odznaczona Srebrnym Krzyżem Zasługi oraz medalem Gloria Artis.

Natan Dondalski
solista, koncertmistrz, pedagog. Ukończył z wyróżnieniem studia w klasie skrzypiec prof. M. Ławrynowicza w AM w Warszawie. Studiował też u G. Zhislina (Wurzburg) oraz R. Fain (Dusseldorf). Umiejętności swoje doskonalił podczas licznych kursów mistrzowskich u W. Wiłkomirskiej, M. Jaszwili, W. Marschnera i P. Amoyal. Laureat międzynar. konkursów skrzypcowych w Lublinie, Pradze, Weimarze i Freiburgu. Jako solista występował w wielu krajach ze znakomitymi orkiestrami: NOSPR, Polska Orkiestra Radiowa, Słowacka Sinfonietta, Staatskapelle Weimar, Deutsche L. Spohr Philharmonie Freiburg, Rundfunkorchesters Kaiserslautern, Klassische Philharmonie Bonn. Prowadzi klasę skrzypiec w Akademii Sztuki w Szczecinie oraz w ZPSM im. G. Bacewicz w Koszalinie, a jego wychowankowie zdobywają nagrody na konkursach. Konsultant CEA w Warszawie. Wielokrotnie nagradzany przez Dyrektora CEA oraz MKiDN. Uhonorowany Medalem Zasłużony Kulturze-Gloria Artis.

Wojciech Koprowski
solista, kameralista i pedagog, skrzypek Meccore String Quartet, uznawanego za czołowy kwartet smyczkowy swojego pokolenia. Jest jednym z nielicznych wykonawców wszystkich Sonat na skrzypce solo op. 27 Eugène’a Ysaÿe’a podczas jednego recitalu. Jego płyta „Ysaÿe Impressions” była nominowana do Fryderyka 2010. Występował jako solista m. in. z Max Bruch Philharmonie, Philharmonie Baden-Baden i większością polskich filharmonii. Ukończył z wyróżnieniem UMFC w Warszawie w klasie K. A. Kulki. Jest laureatem 15 nagród na konkursach skrzypcowych. Prowadzi klasy skrzypiec i kwartetu smyczkowego na UMFC w Warszawie i AMKP w Krakowie oraz kursy mistrzowskie w Europie i USA.

Ewa Kowar
Solistka, kameralistka, pedagog, metodyk, dr sztuk muzycznych Ukończyła Akademię Muzyczną im. F. Chopina w Warszawie. Absolwentka klas prof. Z. Brzewskiego i M. Ławrynowicza oraz kursów mistrzowskich u Z. Brona, E. Feltza, K. Lewina. Koncertowala w Europie i Azji. Wykładała w Keimyung University w Daeg, Korea Płd. Prowadzi metodykę w Uniwersytecie Muzycznym Fryderyka Chopina w Warszawie i klasę skrzypiec na Wydziale Instrumentalno-Pedagogicznym w Białymstoku oraz w ZPSM nr 1 w Warszawie. Prezes Stowarzyszenia „Brzewski”. Sekretarz Generalny ESTA Poland. Juror konkursów i przesłuchań. Uhonorowana m.in. medalem Zasłużona dla Kultury Polskiej.

Konstanty Andrzej Kulka
światowej sławy skrzypek wirtuoz, solista, kameralista, pedagog. Uczeń Stefana Hermana. Ukończył
z wyróżnieniem PWSM w Gdańsku. Światową karierę rozpoczął po zdobyciu I nagrody na Międzynarodowym Konkursie Radiowym ARD w Monachium. Koncertuje i nagrywa na całym świecie
z najznakomitszymi orkiestrami i artystami. Wykonał ponad 3000 recitali i koncertów, nagrał wiele płyt i muzykę do filmów. W jego bogatym i wszechstronnym repertuarze ważne miejsce zajmuje muzyka polska. Profesor Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina w Warszawie. Juror prestiżowych konkursów skrzypcowych. Uhonorowany wieloma odznaczeniami. Doktor honoris causa Akademii Muzycznej im. Stanisława Moniuszki w Gdańsku oraz Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina w Warszawie.

Maria Machowska
Koncertmistrz Orkiestry Filharmonii Narodowej w Warszawie, doktor habilitowany sztuk muzycznych. Prowadzi klasę skrzypiec na Uniwersytecie Muzycznym Fryderyka Chopina w Warszawie. Laureatka XIII Międzynarodowego Konkursu Skrzypcowego im. Henryka Wieniawskiego w Poznaniu (2006 r.) oraz VI Międzynarodowego Konkursu Skrzypcowego im. L.Mozarta w Augsburgu (2006 r.)Koncertowała we wszystkich krajach europejskich, a także w USA, Kanadzie, Japonii, Chinach, Korei, Meksyku, Izraelu i Omanie. W latach 2008-2014 pełniła funkcję Koncertmistrza Orkiestry Sinfonia Varsovia. W 2022 roku została uhonorowana Brązowym Medalem „Zasłużony Kulturze Polskiej Gloria Artis”

Oriana Masternak
skrzypaczka, kameralistka, profesor Akademii Muzycznej im. Krzysztofa Pendereckiego w Krakowie, doktor habilitowana sztuk muzycznych. Koncertowała w Europie, obu Amerykach i Azji, wykonując zarówno arcydzieła repertuaru skrzypcowego, jak i prawykonania współczesnych kompozycji. Laureatka krajowych i międzynarodowych konkursów, stypendystka prestiżowych programów, nominowana do nagrody Fryderyk i Koryfeusz Muzyki Polskiej. Jest członkinią Messages Quartet, z którym nagrała m.in. komplet kwartetów smyczkowych Szymona Laksa. Posiada bogaty dorobek fonograficzny, obejmujący ponad 15 albumów. Współpracowała z wieloma festiwalami i orkiestrami, dokonując ponad 30 prawykonań muzyki współczesnej. Pełni funkcję Kierownika Katedry Skrzypiec i Altówki AMKP, prowadzi kursy mistrzowskie w Polsce i za granicą oraz aktywnie działa na polu organizacji wydarzeń artystycznych i naukowych. Laureatka grantu SONATA BIS Narodowego Centrum Nauki, skupiającego się na badaniu krakowskiej tradycji wiolinistycznej.

Karolina Mikołajczyk
laureatka Paszportu Polityki w kategorii Muzyka Poważna; solistka i kameralistka, doktor sztuk muzycznych, pedagog ZPSM i OSM im. Z.Brzewskiego w Warszawie. Ukończyła z wyróżnieniem UMFC kształcąc się u A.Gębskiego, A.Szymczewskiej, J. Wawrowskiego i M.Machowskiej. Studiowała w Hochschule fur Musik und Tanz w Kolonii u Z.Brona. Swoje umiejętności doskonaliła u Maxima Vengerova, Ingolfa Turbana, Wolfganga Marschnera, K.A.Kulki. Wystąpiła z recitalami w 32 krajach na 5 kontynentach w salach takich jak: Carnegie Hall, Filharmonia Narodowa, Guangzhou Opera House, NOSPR, Teatro del Lago, The Star Performing Arts Center w Singapurze, The Edge w Melbourne i Esplanade w Singapurze. W roku 2022 nominowana do nagrody Fryderyk za album „BŁAŻEWICZ” z kompozycjami dedykowanymi Duo Karolina Mikołajczyk & Iwo Jedynecki – nowatorskiemu zespołowi, założonemu w 2013 roku. Współpracuje ze współczesnymi kompozytorami i promuje muzykę polską na świecie.Mieszkając w Nowym Jorku i koncertując w USA zdobywała nowe artystyczne doświadczenia kompetencje.

Agata Szymczewska
zwyciężczyni Międzynarodowego Konkursu Skrzypcowego im. Henryka Wieniawskiego w Poznaniu w 2006 roku. Laureatka 4 „Fryderyków”, „Paszportu Polityki”, nagrody „London Music Masters” oraz „Koryfeusza Muzyki Polskiej”. Profesor UMFC w Warszawie. Pedagog kursów muzycznych w USA, Japonii, Korei, Chile, Chinach oraz Niemczech. Koncertuje i nagrywa z takimi artystami jak Anne-Sophie Mutter, Krystian Zimerman, Martha Argerich, Maxim Vengerov, Mischa Maisky, Jerzy Maksymiuk, Seiji Ozawa, Krzysztof Penderecki czy Sir Neville Marriner. Od ponad 10 lat prymariuszka Karol Szymanowski Quartet. Prezes Towarzystwa Muzycznego im. H. Wieniawskiego w Poznaniu. Gra na skrzypcach N.Gagliano (1755).

Monika Urbaniak-Lisik
profesor skrzypiec i kameralistyki w Hochschule der Künste w Bernie, wykształciła130 skrzypków z całego świata. Prowadzi kursy mistrzowskie w Europie i Ameryce. Juror licznych konkursów i ekspert wyższych uczelni szwajcarskich. Studia i asystentura w klasie Prof. Z. Płoszaja w Łodzi oraz klasie mistrzowskiej Prof. I. Ozima w Bernie (dyplom solistyczny z wyróżnieniem). Laureatka Konkursu Jahnkego (I nagroda) i VIII Międzynarodowego Konkursu Wieniawskiego (nagroda specjalna). Koncerty solistyczne i kameralne w Europie, Ameryce, Afryce z repertuarem wszystkich epok. Jako członek Swiss Soloists i Cameraty Bern występowała m.in. w Carnegie Hall, Berlin Philharmonie, Vienna Musikverein, Sydney Opera House, Wigmore Hall. Udział w festiwalach w Lockenhaus, Lucernie, Rheingau, Menuhina w Gstaad, Warszawskiej Jesieni. Liczne nagrodzone nagrania zespołowe oraz solowe dla międzynarodowych wytwórni. Odznaczona medalem ”Gloria Artis”. Gra na skrzypcach J.B. Vuillaume, Paryż 1840.

Małgorzata Wacławik
absolwentka AM w Katowicach. Nauczyciel dyplomowanym z wieloletnim stażem w z ZSM im. W. Kilara w Katowicach oraz PSM im F. Chopina w Będzinie. Jej uczniowie są laureatami konkursów Międzynarodowych i Ogólnopolskich. Juror na konkursach międzynarodowych i ogólnopolskich, a także Krajowy Konsultant CEA. Prowadzi warsztaty skrzypcowe w całej Polsce. W roku 2015 i 2018 uhonorowana Nagrodą Dyrektora CEA – Nagrodą indywidualną II st., a w 2018 r. nagrodą I st. za szczególny wkład w rozwój edukacji artystycznej w Polsce. Za wybitne osiągnięcia w pracy dydaktyczno-wychowawczej i artystycznej w roku 2024 otrzymała Nagrodę MKiDN II st.. Na stałe związana z Filharmonią Śląską. Wraz z agencją artystyczną Pro Musica z Wrocławia, prowadzi ożywioną działalność artystyczną występując w najważniejszych salach koncertowych świata m.in. Santory Hall Tokio, Tonhalle Zurich, KKL Luzern Konzert Hall, Genewa Victoria Hall, Gewandhaus Lipsk, Filharmonia Berlińska, Shanghai Oriental Art Center, Forbidden City Concert Hall Pekin.

Altówka
Krzysztof Komendarek-Tymendorf
solista, kameralista, pedagog, dr hab. prof. AM w Gdańsku oraz Bydgoszczy. Ukończył z wyróżnieniem AM w Gdańsku w klasie prof. I. Albrecht. Doskonalił umiejętności w Wiedniu na Universität für Musik und darstellende Kunst oraz pod kier. A. Zemtsov, M. Buchholz, H. Rohde, A. Levitan. Debiutancki album ReVIOLAtion (Naxos) otrzymał Pizzicato Supersonic Award, 5 kamertonów w Diapason Magazine. Laureat ogólnopol. i międzynar. konkursów, nagród oraz stypendiów. Jako solista debiutował z Polską Filharmonią Kameralną Sopot, a jako kameralista z T. Wojnowiczem w Filh. Zielonogórskiej. Juror międzynar. konkursów. Jego studenci zdobywają nagrody na konkursach alt. i do ork. Protagonista altówki i muzyki najnowszej, ma na swoim koncie ponad 60 światowych prawykonań, kompozytorzy dedykują mu swoje dzieła. Artykuły publikuje m.in. w: Journal of the American Viola Society (USA) oraz na portalu meakultura.pl. Dyrektor EURO Chamber Music Festival. Odznaczony medalem Gloria Artis.

Wiolonczela
Stanisław Firlej
Solista, kameralista, pedagog. Studiował w Konserwatorium im. P. Czajkowskiego w Moskwie u G. Kozołupowej i N. Gutman. Ukończył Accademia Chigiana w Sienie, klasę A. Navarry. Laureat konkursów. Koncertuje i nagrywa w kraju i za granicą w duecie z pianistką A.Wesołowską-Firlej i jako członek Chopin Trio, Rubenstein Trio i Polisch Camerata, której jest założycielem i dyrektorem. Profesor Akademii Muzycznych w Łodzi i we Wrocławiu oraz Kursów Mistrzowskich w Polsce (Łańcut i Szamotuły), a także Zimowej Akademii Muzyki w Europejskim Centrum Muzyki Krzysztofa Pendereckiego w Lusławicach. Uhonorowany Srebrnym Medalem Gloria Artis.

Tomasz Strahl
znakomity wiolonczelista, solista, kameralista, pedagog. Ukończył Akademię Muzyczną w Warszawie, klasę K. Michalika i studia podyplomowe u T. Kühne w Hochschule für Musik w Wiedniu. Laureati zdobywca głównych nagród wielu konkursów. Koncertuje i nagrywa w wielu krajach świata. Jest profesorem i Dziekanem Wydziału Instrumentalnego UMFC
w Warszawie. Prowadzi kursy mistrzowskie w: Polsce, Holandii, Finlandii, Niemczech i Japonii. Otrzymał Fryderyka – nagrodę Polskiego Przemysłu Fonograficznego, Złoty Krzyż Zasługi, nagrodę I st. Ministra KiDN, Srebrny Medal Gloria Artis oraz Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski. Został wybrany w 2024r. Rektorem Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina na lata 2024-2028.

Mateusz Szmyt
Solista, kameralista, pedagog. Z wyróżnieniem ukończył PLM im. Z. Brzewskiego oraz Akademię Muzyczną im. F. Chopina w klasie prof. Tomasza Strahla. Następnie kontynuował studia w klasie o profilu solistycznym u prof. Petera Bucka (Hochschule für Musik w Stuttgarcie), które także ukończył z wyróżnieniem. Obecnie jest wiolonczelistą Orkiestry Filharmonii Narodowej w Warszawie, wykładowcą gry na wiolonczeli na UMFC w Warszawie i asystentem prof. Tomasza Strahla. Ponadto od 10 lat jest również nauczycielem w OSM im. Z. Brzewskiego w Warszawie. Wielokrotnie nagrodzony przez jurorów za wyróżniające przygotowanie uczniów do konkursów. Jego wychowankowie byli laureatami kilkudziesięciu konkursów ogólnopolskich i międzynarodowych. Dwukrotnie otrzymał Nagrodę I stopnia CEA za szczególny wkład w rozwój edukacji artystycznej w Polsce (2016, 2019) oraz Odznakę „Zasłużony dla Kultury Polskiej” (2018).

Kontrabas
Jan Kotula
Ukończył z wyróżnieniem AM w Katowicach w klasie W. Tamowskiego. Od 1997 jest członkiem NOSPR, od 2002 jako I kontrabasista. Współpracuje z kwartetem NOSPR Primo Allegro. Jako solista, kameralista i członek orkiestry występuje w kraju i za granicą. Ma na swoim koncie nagrania radiowe i płytowe. Zdobył II nagrodę na IV Ogólnopolskim Konkursie Kontrabasowym im. A.B. Ciechańskiego w Poznaniu (1997) i III nagrodę na Miedz. Konkursie Kontrabasowym w Markneukirchen (1999). Jako adiunkt dr nauk muzycznych prowadzi klasę kontrabasu w Akademii Muzycznej w Katowicach oraz podczas Zimowej Akademii Muzyki w Europejskim Centrum Muzyki Krzysztofa Pendereckiego w Lusławicach.

Harfa
Helga Storck
solistka, kameralistka, pedagog. Urodzona na Śląsku, ukończyła z wyróżnieniem studia w Folkwangschule w Essen i pod kierunkiem M. Grandjany w Juilliard School w Nowym Yorku. Była pierwszą harfistką w WDR Radio Orchester w Kolonii, w Operze w Hamburgu i Filharmonii w Monachium. Występowała ze znakomitymi orkiestrami i zespołami, także z mężem wiolonczelistą Klausem Storck. Dokonała wielu nagrań dla Deutsche Grammophon, Vox, Teldec, Erato, Calig, Colosseum, Philips i Polskich Nagrań. Prowadziła klasę harfy w Hochschule für Musik Und Theater w Monachium i w Universitat Mozarteum w Salsburgu a od 2004 r. jest prof. klasy harfy w AM w Katowicach. Prowadziła kursy mistrzowskie w wielu krajach Europy, w Japonii, Korei i USA. W 2014 r. została uhonorowana medalem Zasłużona Kulturze Gloria Artis.

Zespoły kameralne
Zuzanna Małgorzata Budzyńska
solistka i kameralistka, laureatka nagród Młody Promotor Polski 2023 i Koryfeusz Muzyki Polskiej 2019 oraz wielu konkursów międzynarodowych. Założycielka Cuore Piano Trio, z którym koncertowała w większość krajów Europy, a także w Ameryce Północnej i Azji. Regularnie występuje w Musikverein Wien, a także w salach takich jak NOSPR, Fillharmonia Narodowa i inne. Koncertowała z artystami takimi jak Ch. Altenburger, R. Latzko, K. Makowska-Ławrynowicz, J. Wawrowski, G. Skrobiński. Koncertuje również jako skrzypaczka barokowa i gościnny koncertmistrz orkiestr w Austrii i w Polsce. Kształciła się na UMFC (Magna cum Laude 2021) i Universität für Musik und darstellende Kunst Wien pod kierunkiem Ch. Altenburgera, E. Zienkowskiego, A. Gębskiego, D. Smolarskiego i A. Szymczewskiej. Pobierała lekcje u W. Marschnera, H. Beyerle, E. Feltza czy R. Fain. Prowadzi kursy mistrzowskie w Polsce i Kanadzie.

Giovanni La Porta
ukończył klasę altówki w Konserwatorium Muzycznym „C. Polliniego” w Padwie oraz klasę skrzypiec w Conservatorio di Musica „J. Tomadini” w Udine, studiując u R. Senia i D. Asciolla. Po ukończeniu studiów muzycznych grał na skrzypcach i altówce w kilku zawodowych orkiestrach we Włoszech i za granicą (Orch. Rai w Mediolanie, Orch. Teatro La Fenice w Wenecji, Orch. da Camera di Padova). Ma również dużo doświadczenia w pracy z zespołami kameralnymi, szczególnie zajmującymi się muzyką baroku i klasycyzmu. Jako nauczyciel gry na skrzypcach przez ponad 30 lat uczył w publicznym gimnazjum. Opublikował poradnik dla początkujących w nauce gry na skrzypcach pt. Primo incontro con il violino (1994, wyd. Intra). Jest również absolwentem architektury na IUAV w Wenecji, a następnie uzyskał doktorat z „Inżynierii środowiska i architektury lądowej” na Uniwersytecie w Udine, specjalizując się w dziedzinie akustyki budynków i pomieszczeń.

Orkiestry kameralne
Maksym Dondalski
Skrzypek solista, kameralista, pedagog, dyrygent. W 2013 r. ukończył z wyróżnieniem studia na Wydziale Instrumentalnym Akademii Muzycznej im. F. Nowowiejskiego w Bydgoszczy, pod kierunkiem prof. J. Kaliszewskiej i prof. M. Baranowskiego. W 2015 r. na tej uczelni ukończył studia dyrygentury symfonicznej pod kierunkiem prof. Z. Rycherta i prof. P. Sułkowskiego. Uczestnik i laureat wielu konkursów skrzypcowych. Występuje jako solista, dyrygent z orkiestrami symfonicznymi w kraju i za granicą. Wykładowca na Wydziale Instrumentalnym Akademii Sztuki w Szczecinie, specjalizacja: skrzypce, orkiestra kameralna i zespoły kameralne. Koncertmistrz Opery Narodowej w Warszawie – Teatr Wielki.

Kształcenie słuchu
Danuta Dobrowolska-Marucha
teoretyk muzyki, profesor sztuk muzycznych. Twórca nowoczesnych metod kształcenia
słuchu, autorka nowatorskich podręczników i licznych publikacji z tej dziedziny. Ukończyła z wyróżnieniem AM im. F. Chopina w Warszawie i studia podyplomowe u N. Boulanger w Paryżu. Profesor UMFC w Warszawie i AM w Bydgoszczy oraz kierownik Międzyuczelnianej Katedry Kształcenia Słuchu, Podyplomowych Studiów Kształcenia Słuchu i Audycji Muzycznych oraz Międzywydziałowej Specjalizacji Kształcenia Słuchu (UMFC). Konsultant MKiDN, ekspert MEN, juror konkursów solfeżowych i wykładowca międzynarodowych kursów muzycznych. Uhonorowana medalem Gloria Artis.
